Větrací systém naší školy sklidil úspěch na pražském semináři

vloženo: 03. 11. 2013 | Obecná

Minulý týden jsme dostali pozvání na seminář Větrání škol, který pořádala Společnost pro techniku prostředí. Asi stovka posluchačů složená především z řad projektantů, architektů, pracovníků hygienických zařízení nebo zástupců školských zařízení či veřejné správy měla možnost vyslechnout praktické zkušenosti z provozu vzduchotechnického zařízení, které jsme před rokem instalovali do budovy naší základní školy. Na konci přednášky se naše škola dočkala velkého uznání od všech přítomných a zdá se, že se stane i vzorem pro budoucí stavby.

Krom toho byl již v průběhu roku náš větrací systém představen ve dvou odborných časopisech. Celý článek z časopisu TZB, který podrobně osvětluje celý systém a jeho výhody, si můžete přečíst zde.

Ve stručnosti lze říci, že systém je tvořen tzv. větrací jednotkou s rekuperací tepla. O co jde? Jedná se o větrací systém, který dokáže zpětně získat teplo z vnitřních vytápěných prostor a toto teplo vrátit zpět do místností s již čerstvým venkovním vzduchem. Rekuperace tak velmi výrazně šetří provozní náklady na teplo. Podstatným způsobem je navíc omezen případný vznik a rozšíření plísní a dřevokazných hub. Hlavní přínos je ale v komfortu a zdraví obyvatel. Pokud totiž pravidelně nevětráte, je v každé dobře zateplené budově brzy vydýchaný vzduch. Prakticky každý zateplený dům by měl disponovat větrací jednotkou. Zejména pak ty s větší koncentrací lidí jako jsou například školy. Bohužel parametr maximální koncentrace CO2 je dnes v drtivé většině bytů, škol a kanceláří překračován.  

Zejména u místností, kde je v daný okamžik větší množství osob, to způsobuje na první pohled nerozeznatelnou únavu jeho obyvatel. Pravidelný přívod čerstvého vzduchu zajistí maximální soustředěnost dětí na výuku. Díky pylovému a uhlíkovému filtru, je přiváděný vzduch navíc zbaven pylů i dalších alergenů a pachů z okolí. Naše jednotka je pak navíc vybavena dodatečným přihříváním přívodního vzduchu a v obou učebnách jsou čidla pro sledování CO2. Ty automaticky i zónově spínají vzduchotechnickou jednotku v okamžiku, kdy je v dané učebně zvýšená hladina CO2.

Na přiloženém obrázku si například můžete povšimnout toho, jaký je rozdíl, když větrací systém běží a naopak, když jsme ho na zkoušku vypnuli. Zatímco při zapnuté jednotce byla limitní hranice překročena pouze krátce v okamžiku, kdy bylo v učebně větší než obvyklé množství dětí, při vypnuté vzduchotechnice prakticky od první vyučovací hodiny dosahujeme hodnot CO2, které naprosto nesplňují hygienické normy. Při dosažení hladiny 2.500 ppm pak již dochází k otupělosti a zívání. Jev naprosto známý u většiny zateplených místností s větší koncentrací osob. Pro zajímavost je z obrázku možné vysledovat i konce vyučovacích hodin, kdy dojde k otevření dveří učebny nebo dokonce když děti odchází na oběd a poté se zase vrací na výuku.

Přejme tedy našim dětem stále čerstvý a zdravý vzduch.

-TD-

Nedostáváte ještě lhotské aktuality do vaší emailové schránky?
Po odeslání svého emailu budete ihned vědět o všem důležitém v obci. Nebo si nainstalujte aplikaci Česká obec a vše důležité se ihned objeví ve vašem mobilu. elektronické služby

Fotogalerie

MUNIPOLIS
Novinky z Kostelky přímo
do vašeho telefonu